Mimořádně jednoduché bramborové knedlíky

Autor: Michaela
Rubrika: Recepty
Komentáře (6)

Nemám v plánu dávat na naše rodinné stránky recepty – to bych z toho se svým přístupem k vaření brzy udělala kuchařský blog. A to nechci. Ale když narazím na něco opravdu mimořádného, co stojí za to, nemohu si pomoci. A to se stalo právě dnes.

K něčemu se přiznám. Bramborové knedlíky mi byly docela dlouho soupeřem. Občas se vyvedly, občas ne. Nenapadá mne jiné jídlo, se kterým bych měla takový problém (a to doma dělám opravdu kde co). Dnes jsem se rozhodla pro další pokus. A objevila jsem geniální recept. Vůbec nemusíte žádné brambory strouhat! Těsto se patlá dobře a rychle. A vzniklé knedlíky jsou vskutku mimořádné, povést se musí pokaždé.

Bramborové knedlíky se obvykle dělají z hrubé mouky. Prý ještě lepší je krupice. Mne to nějak nenadchlo, ale klidně ji použijte, pokud máte rádi takovou tu krupicovou strukturu. Někdo zase nedá dopustit na bramborový škrob. Prosím, experimentům se nebráním.
U nás doma byla dnes polohrubá mouka a krupice – a knedlíky jsou z nich přesně podle mého bramborovoknedlíkového vkusu.

A konečně recepis (je to strašně rychlé a jednoduché, dlouhý popis je výsledek působení mého spisovatelského střeva:):

Potřebujeme:
1/2 – 3/4 kg brambor (přiznávám rovnou, odhad), varný typ ideálně C, ale jde cokoli
400g mouky hrubé nebo polohrubé (taktéž váhový odhad)
2-3 vejce (podle toho, jak máte velké, a kolik máte brambor)
cca 100g krupice
sůl

Postup:
Brambory oloupeme, rozkrájíme na kostky a uvaříme, případně mírně rozvaříme. Vodu slijeme a brambory zasypeme moukou. Rozšťoucháme šťouchadlem a zakryjeme poklicí. Necháme 15-30 minut stát.
Do největšího hrnce, který doma máme, si dáme vařit vodu.
Obsah hrnce se vznikajícími knedlíky vyndáme na vhodný prostor – vál, nebo čistou kuchyňskou linku. Trochu si to rozhrneme, jelikož to bude horké, tak aby to prochladlo. Vytvarujeme si v tom vhodné prostory pro vyklepnutí vajec – kreativnější povahy si mohou vytvořit mírné pahorky a z vajec jezírka. Pořádně to celé posolíme. A pak patláme těsto. Postupně si přisypáváme krupici, abychom získali tu správnou konzistenci. Zde nastává trochu problém, jelikož máme špinavé obě ruce. Použít můžeme třetí ruku, nebo něco takového.
Těsto postupně přestává být lepivé a začne se samo tvarovat do válečku (fakt, mně se samo tvarovalo). V této fázi můžeme buď těsto rozdělit na tři díly a z každého udělat váleček. A nebo si uděláme jeden dlouhý váleček. To jsem zvolila já. Můžeme se pak totiž kochat půlmetrovým knedlíkem. A to jen tak někdo nemá! Pak ho ale stejně rozkrájíme na tři stejné díly.
Vaříme ve vroucí vodě cca 20 minut. Někdo do vody přidává ocet, aby nebyly knedlíky oslizlé. Jelikož ale můj choť rozpozná použití jedniné kapky octa na sto metrů daleko, a vykřikuje nesouhlasné komentáře, nemám odvahu zkoušet.

Dobrou chuť!

Bramborové knedlíky

Bramborové knedlíky

6 Responses to “Mimořádně jednoduché bramborové knedlíky”

 1. Vjera Says:

  Teda teta, že bych si na to taky troufla, když to vidim :o) Minulý týden jsem byla u babičky a zrovna je taky dělala, tak jsem se pídila po receptu, protože je má fakt dobrý, prostě stará škola.

 2. Michaela Says:

  No jo, babička určitě strouhala den předem uvařené brambory, ne?
  Tyhle jsou právě lehký, že se nemusí strouhat, jen se to rozšťouchá šťouchadlem, nechá propařit mouka, přidá vejce a uhňácá:)

 3. Blanka Says:

  Je, to jsem nevěděla, že je to taková vzácnost, já je tak dělám běžně, je to rychlovka, jiný ani neznám.

 4. Michaela Says:

  Jo jo, někdo to objeví dříve, někdo později:)

 5. Mariebobr Says:

  To je fajn recept, vyzkouším! A na oplátku se podělím o tip: místo octa se při předváření vody na knedlíky do ní může hodit trocha mouky (tak dvě špetky). Taky jsou pak knedlíky po vyndání krásně hladké :-)

 6. Alena Says:

  Mila teticko, ted jsem podle tveho receptu upatlala Gnocchi… Moc dobry,povedly se, tak dik za recept

Leave a Reply